Delší působení neznamená vyšší efektivitu, existují však výjimky

nazov
meno
Alžbeta
Každý z nás už zřejmě mnohdy přemýšlel o správném načasování jednotlivých kroků beauty rutiny. Jaký časový odstup je třeba dodržet mezi aplikací dvou kosmetických produktů, chceme-li z nich vytěžit maximum? Komplexní výzkum, který by nám nabízel jednoznačnou odpověď, neexistuje, můžeme se však řídit radami odborníků. Jaký postup tedy doporučují?

Většina odborníků se shoduje v tom, že stačí, když počkáme, dokud aplikovaný produkt nezaschne , tj. dokud se nevstřebá do naší pleti. Pod tímto časem si však rozhodně netřeba představovat desítky minut. Ve většině případů jde jen za pár minut či dokonce vteřin.

Delší působení ne vždy znamená vyšší efektivitu

Mnozí z nás mají pocit, že kosmetické produkty je třeba po aplikaci nechat pořádně působit, abychom tak dosáhli jejich lepšího efektu. O tomto nepsaném pravidle však dodnes neexistují žádné vědecké důkazy. Obecně se sice doporučuje dopřát jednotlivým produktům 1 až 2 minuty na vstřebání, ale důvodem není dosáhnout jejich lepšího efektu. Cílem je vyhnout se nežádoucímu žmolkování a dosáhnout toho, aby se produkty určené k lokálnímu použití stihly vstřebat tam, kam mají.

Při nesprávném vrtsvění produktů se mohou vytvořit žmolky

Dokáže naše pokožka absorbovat více kosmetických produktů najednou?

Ano, dokáže, a dokonce jí to jde velmi dobře! To je také důvod, proč nemusíme mezi jejich aplikací čekat desítky minut. Naše pokožka totiž dokáže zpracovat hned několik účinných složek současně, díky čemuž se účinky jednotlivých výrobků vzájemně neblokují a ani se nijak negativně neovlivňují. Někteří jsou však opatrní a mezi jednotlivými aplikacemi si dopřejí kousek času, jiní zase upřednostňují aplikaci v těsném sledu za sebou, aby tak pleť doslova napumpovali tím, co potřebuje. Postup, který zvolíme, je tedy výlučně naší volbou.

TIP: Během beauty rutiny si každý z nás volí způsob, který mu nejvíc vyhovuje. Někteří z nás si proto kosmetické produkty ještě před aplikací ručně smíchají do jedné konzistentní směsi a až následně si je aplikují na pleť. I taková aplikace je v pořádku nemluvě o tom, že může výrazně šetřit čas, dávejte však pozor na to, co s čím mísíte .

Jak je to s AHA a BHA exfolianty?

Beauty kombinace AHA a BHA kyselin s jinými kosmetickými produkty se mnozí obávají, ale věřte, že můžete být docela klidní. Kvalitní exfoliant bude totiž fungovat přesně tak, jak má bez ohledu na to, jaké produkty na něj dále nanesete či jak dlouho počkáte, než na něj nanesete další kosmetický produkt.

Jiní zase mají obavy z toho, že některé z kosmetických produktů, které používají, mohou způsobit změnu hladiny pH u AHA nebo BHA kyselin, čímž automaticky sníží nebo dokonce změní jejich účinky na pleť. Tohoto rizika se však nemusíte bát. pH kosmetických produktů se totiž nemění tak rychle, a zejména ne tehdy, pokud i ostatní produkty péče o pleť, které používáte, mají kyselou nebo neutrální hladinu pH. A tu by měly mít všechny kosmetické produkty, které používáte, jelikož i pH pokožky je přirozeně kyselé.

Několik výjimek – kdy raději počkat?

Není vyloučeno, že během praxe zjistíte i další výjimky, kdy byste s kombinovanou aplikací jednotlivých kosmetických produktů měli raději počkat. Během beauty rutiny se totiž může stát, že některé produkty se budou žmolkovat. V takovém případě může být lepší mezi jednotlivými aplikacemi chvíli počkat, nechat první produkt pořádně vstřebat a teprve poté pokračovat aplikací dalších produktů. Výjimky při aplikaci přitom platí u následujících produktů:

1. SPF krém. Problém se žmolkováním může nastat například při aplikaci SPF krému, který na pleť aplikujeme VŽDY až na konci ranní beauty rutiny , a to po pořádném vstřebání ostatních produktů. Má to jeden důvod: pokud se ochranný krém smíchá s jinými výrobky, jeho složení se zředí, čímž se stává méně účinným. Totéž platí io následném aplikování make-upu.

To znamená: hydratační krém → počkat, až se krém vstřebá → SPF krém → počkat 3-5 min → make-up

TIP: Pokud máte make-up nebo hydratační krém se SPF 30 nebo více, nemusíte čekat, ale SPF samozřejmě potřebujete .

2. Topické přípravky na předpis. Další výjimkou, které je určitě třeba nechat pár minut na vstřebání, jsou topické léky na předpis, tj. například léky proti akné. Nezapomínejte, že před aplikací jiných produktů musí být tyto zcela absorbovány, jinak se stávají neúčinnými. Během léčby akné je třeba proto nechat účinné látky chvíli působit a teprve poté na ně nanášet krémy a další přípravky.

3. Produkty s obsahem benzoylperoxidu. Pokud používáte produkt obsahující benzoylperoxid, je nejlepší počkat, až se úplně nevstřebá, a teprve poté nanést sérum či hydratační krém. Benzoylperoxid totiž působí nejlépe tehdy, když se do pokožky vstřebá jako první. Buďte však klidní, jeho vstřebání trvá jen několik vteřin.

S otázkou načasování si proto nedělejte zbytečné vrásky. Pamatujte, že i podle odborníků je mnohem důležitější pořadí, v jakém jednotlivé produkty navrstvíte než čas, který jim dopřejete na vstřebání. Produkty péče o pleť proto aplikujte od těch s nejřidší texturou až po ty nejhustší, resp. od nejlehčích produktů až po ty s nejtěžší konzistencí a věřte, že vše bude v pořádku.
name

Alžbeta

Beauty Editor

Zanícená pisatelka, milovnice dobrých knih, vůně ranní kávy, výhledů z kopce a ticha, které léčí. Obdivovatelka velkoleposti neporušené přírody a jejích blahodárných složek, které ráda využívá iv hranicích beauty světa. Okouzlení nachází zejména v tónech přirozené lidské krásy, kterou nejraději obdivuje v kombinaci s vnitřním dobrem.

Zavřít