Vrásky na čele: Co pomáhá a co ne?

nazov
meno
Katarína

Vrásky na čele vás při pohledu do zrcadla mohou frustrovat, ale rozhodně při pohledu na ně nezvedejte obočí – a to doslova. Za vrásky na čele je totiž ve velké míře zodpovědné naše čelo, které denně střídá několik výrazů. Takže pokud už pro vyhlazení vrásek na čele chcete zakročit produkty péče o pleť, nebo jdete přímo do náročnějších procedur – botox, výplně, laser – v první řadě se jim snažte předcházet. Jinými slovy, čtěte dále ;-)

Proč se objevují vrásky na čele?

Vrásky na čele jsou obvykle vodorovné a ukáží se při zvedání obočí. Používají se k vyjádření pocitů a lidských emocí, jako je strach, překvapení či štěstí. Za vznik vrásek na čele může jeden jediný sval – tzv. frontalisový sval (čelní sval). Tento sval se stáhne, když zvedneme obočí. Zvednutí frontalisového svalu vytáhne pokožku čela vzhůru a způsobí vrásky na čele, které se projevují jako vodorovné linie. Někteří z nás mají tendenci mít výraznější mimiku - ale zatímco jsme mladí, pokožka se odrazí zpět, když přestaneme zvedat obočí, ale jak stárneme, pokožka má tendenci vytvářet trvalejší vrásky na čele. Samozřejmě, k vráskám na čele přispívají i další viníci - slunce, řídnutí pokožky, ztráta elasticity, genetika, stárnutí atd. Neexistuje žádný konkrétní věk, kdy se objeví vrásky na čele, ale pokud nejsou zasazeny hluboko do pokožky, ještě je čas zvrátit jejich „bujení“, případně alespoň zjemnit jejich vzhled.

7 rad, díky kterým předejdete vráskám na čele

Než začnete kupovat drahé antiagingové krémy, posviťte si zejména na prevenci a životní styl. Jak jsme již uvedli výše, existují specifické faktory životního stylu, které mohou mít vliv na to, jak brzy se vám objeví linky a vrásky na čele. Pokud si tyto faktory uvědomíte a změníte životní styl, můžete ovlivnit jejich vývoj a závažnost, a to například takto:

1. Snižte nadměrné zatížení čelního svalu

Mimické projevy se učíme od lidí kolem sebe a jsou důležitou součástí komunikace. Ale lidé, kteří jsou velmi expresivní, časem zjistí, že vrásky v čele se jim začaly objevovat spíše než ostatním. Omezením pohybu čela můžete pomoci předcházet včasné tvorbě vrásek na čele. Zkuste vědomě zpozorovat moment, kdy zvedáte obočí, a pokuste se tento zvyk omezit nebo s ním zcela přestat.

2. Dbejte na stravu bohatou na antioxidanty

Antioxidanty jsou přítomny v ovoci, zelenině a ve vitamínech, jako jsou A, C a E. Mohou pomoci zlepšit zdraví pokožky tím, že ji zbaví volných radikálů, které škodlivě ovlivňují způsob, jak se pokožka sama opravuje. Pokud se správně neopravuje a nevytváří nové kožní buňky, může ztratit základní proteiny, kolagen a elastin, které jí dodávají mladistvý a pružný pocit. O tom, že strava má významnou roli při stárnutí pokožky, svědčí i výzkumy z roku 2007.

3. Hydratujte tělo

Dostatečný příjem vody je rovněž důležitý pro udržení zdravé a zářivé pokožky. Dehydratace způsobuje vysušení pleti, čímž se zvyšuje pravděpodobnost vzniku vrásek. Vsaďte hlavně na čistou vodu. Pokud pijete spoustu kofeinových či energetických nápojů, které působí jako silná diuretika (způsobují dehydrataci), kompenzujte to pitím vody.

4. Dejte si pozor na nadměrné slunění

Budete-li dávat pozor, abyste se vyhnuli přímému slunečnímu záření, snížíte nejen rychlost tvorby vrásek, ale zabráníte i jiným kožním onemocněním. Samozřejmě, každý den nezapomeňte ani na kosmetické produkty s SPF, které ve výrazné míře eliminují škodlivé účinky slunečního záření na stárnutí.

5. Pamatujte, že alkohol vysušuje pokožku

Stejně jako kofeinové a energetické nápoje, i alkohol je mimořádně silné diuretikum, které způsobuje, že se cítíte unavení a dehydrovaní, což má za následek suchou pokožku. Pití alkoholu zvyšuje také hladinu kortizolu v těle, který se uvolňuje v reakci na stres. Vysoké hladiny kortizolu a dehydratace mohou ovlivnit schopnost pokožky regenerovat se, čímž se sníží hladina jednoho z nejdůležitějších proteinů pro zdraví pokožky – kolagenu.

6. Nezapomeňte, že kouření poškozuje kolagen a dráždí pokožku

Nikotin způsobuje stahování krevních cév a tím snižuje prokrvení pokožky. Snížený přísun krve znamená, že pokožka je pod stresem a vytváří se více škodlivých volných radikálů, které mohou změnit DNA pokožky a zpomalit obnovu kolagenu a elastinu. Kuřáci mají tendenci stárnout rychleji než nekuřáci a jejich pokožka se může jevit jako suchá se ztrátou přirozené pružnosti.

7. Zvládejte stres

I znepokojení a stres vedou k vráskám v čele, neboť se jedná o fyzické stavy, které člověk dává najevo i svou mimikou. Přestože je obtížné zbavit se stresu, je důležité mít jej pod kontrolou. Vyzkoušejte uklidňující aktivity: meditaci, jógu, dýchání do bránice, aromaterapii, dopřejte si dostatek spánku a určitě si denně naordinujte alespoň 30 minut aktivního pohybu.

6 kosmetických tipů, které pomohou zjemnit již existující vrásky v čele

Správná kombinace kosmetických produktů a ošetření může zlepšit vzhled a texturu pleti, pomoci oddálit zhoršení jejího zdravotního stavu a po určité době může pomoci snížit výskyt vrásek na čele. Preventivní cestu proti vráskám v čele (ale i obecně proti stárnutí) je potřeba začít někdy mezi 20. a 30. rokem života. Velkou roli v tom hraje i genetika – poraďte se se svojí mámou a babičkou, kdy si začali všímat prvních vrásek a linek, abyste mohli stárnutí šikovně předběhnout :-) A rozhodně se inspirujte našimi 6 kosmetickými tipy, které pomohou nejen zjemnit vrásky na čele, ale celkově zlepšit kondici vaší pokožky:

1. Retinoidy – dermatologové se shodují v tom, že retinoidy (retinol, retinal a jiné deriváty vitamínu A) jsou nezbytností v jakékoli rutině proti stárnutí. Prokazatelně stimulují růst kolagenu a nejlépe fungují v noci k redukci jemných linek a vrásek (nejen) na čele. Přestože zpočátku mohou způsobit podráždění pleti, je třeba být trpěliví, začít s nižšími koncentracemi a používáním s většími časovými roztečemi (řekněme jednou za týden ve večerní rutině). Více o retinoidech a jejich zařazování do rutiny si přečtete zde.

2. Exfoliace s kyselinou glykolovou – pokožka je neustále v cyklu regenerace, během kterého se nové kožní buňky vytvářejí níže v pokožce a starší kožní buňky jsou přítomny ve vrchní vrstvě. V určitých podmínkách, zvláště při suché pokožce, se počet odumřelých buněk může zvýšit a pokožka může mít drsný, suchý a matný vzhled. V důsledku toho mohou vzniknout i vrásky na čele. Exfoliační produkty s kyselinou glykolovou dokáží odstranit svrchní vrstvu pokožky, čímž odhalí spodní vrstvu nových kožních buněk a zanechají pokožku hladkou, svěží a mladistvou. Výsadou kyseliny glykolové je hlavně to, že exfoliuje kožní buňky na povrchu a tím stimuluje tvorbu kolagenu.

Pozor! Kyselina glykolová může způsobit přecitlivělost na slunce, takže po použití nezapomeňte na produkt s SPF.

3. Antioxidanty – nejen strava bohatá na antioxidanty, ale také antioxidanty v kosmetice mohou pleti poskytnout potřebnou ochranu přímo tam, kde to potřebuje. Lokální antioxidanty, jako jsou vitamín C, E, resveratrol či kyselina ferulová, mohou pomoci s produkcí kolagenu, bojovat proti poškození pleti volnými radikály a pomoci k zářivému vzhledu pleti bez pigmentových skvrn či vrásek na čele. Produkty s antioxidanty jsou skvělé zejména v ranní rutině spolu s opalovacím produktem.

4. Peptidy – tyto proteiny, které stimulují růst nových kožních buněk a usnadňují buněčnou přeměnu během spánku, jsou zodpovědné za pevnost a pružnost pokožky. Peptidy v sérech či krémech pomáhají podporovat produkci kolagenu a elastinu a zároveň celkově zvyšují hydrataci pokožky. Jedná se tedy o účinnou zbraň proti vráskám na čele.

5. Primer pod make-up – ačkoli vás nezbaví vrásek na čele, je to levný způsob, jak je zakamuflovat. Primer se prodává ve formě silikonového gelu nebo krému. Silikony opticky „vyhlazují“ vrásčitou pokožku a pomáhají udržovat make-up po celý den.

6. Kyselina hyaluronová – je jednou z nejžádanějších složek na trhu, co se týče péče o pleť, protože dokáže zadržet až 1000 násobek své hmotnosti ve vodě. Jedná se tedy o neuvěřitelnou složku z hlediska hydratace, a tedy díky kvalitní hydrataci může pomoci minimalizovat jemné linie a vrásky v čele díky svým vyplňujícím schopnostem.

Botox – nepřítel vrásek na čele


Pokud vás nevystraší jehly, možná budete chtít zvážit botoxové injekce v boji proti vráskám na čele . Botox je lék vyrobený z botulotoxinu. Když se vstříkne do specifických svalů, vaše čelo se přirozeně nesvraští, ale zůstane hladké . I studie o botoxu prokázaly, že jeho aplikace významně pomáhá v eliminaci vrásek v čele v klidu i v akci. Botoxové injekce však nejsou pro každého. Mají vyšší cenu a je třeba mít na paměti, že botox může způsobit i různé vedlejší účinky:
 • bolest, otok nebo modřinu v místě vpichu
 • bolest hlavy
 • příznaky podobné chřipce
 • suché oči

3 produktové tipy v boji proti vráskám v čele

 • produkt

  Klairs Klairs Freshly Juiced Vitamin Drop

  Heureka Notino Stylevana YesStyle

  Velmi oblíbené sérum s čistým vitamínem C je ideální volbou do ranní rutiny, kde spolu s SPF dokáže pokožku chránit před vnějšími vlivy, škodlivými vlivy slunečního záření, a tedy obecně jde o skvělou prevenci proti stárnutí. Pleť je po něm napnutá, zářivá, a budete-li trpěliví, určitě udělá pořádky is vráskami na čele – zejména pokud vitamín C zařadíte do rutiny včas jako prevenci.

  Více o produktu
 • produkt

  Geek&Gorgeous Geek & Gorgeous A-Game 5 0.05% Retinal Sérum

  Heureka Avel Geek&Gorgeous

  deální produkt, chcete-li začít s retinoidy, případně už s nimi máte něco za sebou a toužíte zkusit formu vitamínu A zvanou retinal. Jeho síla (0,05%) je srovnatelná s intenzitou produktu s 0,5% retinolem – v produktu A-Game je aplikace spojena s menším podrážděním a možným rychlejším nástupem účinku. Produkt obsahuje také spoustu hydratačních a uklidňujících složek, takže aplikace je příjemná a efekt opravdu skvělý (ověřeno). Vrásky na čele, třeste se!

  Více o produktu
 • produkt

  The INKEY List The Inkey List Peptide Moisturizer

  Sephora.cz Lookfantastic Cult Beauty

  Krém, který zanechává pokožku hydratovanou, sjednocuje dvě formy peptidů ke stimulaci přirozených proteinů v pokožce a pomáhá ji udržovat zdravou a mladistvou. Peptidy jsou specifické hlavně tím, že jsou účinné i v malých koncentracích, takže spolu s antioxidačním vitamínem C v ranní rutině a retinoidy ve večerní rutině bude výborným produktem ke zmírnění vrásek na čele.

  Více o produktu

Na závěr

U vrásek platí všeobecné pravidlo – čím dříve je začnete řešit, tím lepších výsledků dosáhnete. Ochrana pleti před sluncem a péče o pleť jsou první linií obrany pro vrásky na čele (a nejen v této oblasti). Mějte na paměti i ostatní faktory prevence již ve včasném věku a vrásky u vás ještě dlouho nebudou mít šanci.
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Jsem jazyková redaktorka s vášní pro psaní. Miluji sychravé dny s čajem v ruce – to je mé nejplodnější tvůrčí období. Jsem něco, co v češtině nedokážu korektně pojmenovat – kosmetikoholička se smyslem pro udržitelnost? Uznávám, takové slovo neexistuje, ale myslím, že jí jsem. Vyžívám se ve vrstvení kosmetiky, líbí se mi pocit, když kosmetika dělá to, co od ní očekávám (a ještě něco navíc). Den si neumím představit bez SPF a kyseliny azelaové (neboli rozacea).

Zavřít