Náplast na vrásky - levná alternativa botoxu?

nazov
meno
Katarína
Nejnovější trend, který se rozšířil díky obličejové józe, má ve skutečnosti již více než 100 let. Revoluci přinesla značka Frownies. Její náplasti na vrásky existují již desetiletí, ale uživatelé TikToku tento kosmetický produkt aktuálně vracejí zpět do centra pozornosti. A my jsme zjistili, jestli opravdu stojí za váš čas a peníze.

Co jsou náplasti na vrásky?

Po náplastech na akné , které již zažily svůj boom, přicházejí na scénu náplasti na vrásky. Značka Frownies uvádí, že dávno předtím, než byl vytvořen botox, vyhlazovaly vrásky v čele právě náplasti Frownies, díky kterým ženy stárly s grácií. Frownies prý vynalezla v roce 1889 Margaret Krosen poté, co si všimla, že její dcera Alice, koncertní klavíristka, má nevzhledné vrásky.


Frownies - náplasti na čelo
zdroj:frownies.sk

Náplasti na vrásky Frownies jsou vyrobeny z neběleného řemeslného papíru a vodou aktivovaného lepidla na rostlinné bázi. Výrobce uvádí, že mohou být aplikovány na čelo, oční vrásky či vrásky kolem úst. Fungují tak, že pokryjí pokožku, aby se snížila její pohyblivost, ve snaze předcházet vráskám nebo zjemnit jejich vzhled.

V současnosti existují také další značky, které nabízejí náplasti na vrásky. Mnohé z nich mají silikonový základ a obsahují oblíbené aktivní složky péče o pleť: retinol, kyselinu hyaluronovou, vitamín C, peptidy atp. Slovenská značka ENVY Therapy dokonce přišla s hyaluronovými náplastmi proti vráskami s malými rozpustnými mikrovýběžky, které kromě kyseliny hyaluronové obsahují i peptidy.

Envy noční náplasti proti vráskám
zdroj:envytherapy.com

Značky nabízejí náplasti na vrásky v různých velikostech, tvarech pro specifické oblasti obličeje, krku i hrudníku, které jsou náchylné ke vzniku vrásek. Většina náplastí na vrásky se doporučuje nosit přes noc, abyste dosáhli nejlepších výsledků.

Proč jsou náplasti na vrásky tak populární?

Z krátkodobého hlediska může nalepení náplastí na vrásky pomoci při vyhlazení vrásek, díky čemuž může pokožka vypadat mladší. A zatímco lidé na TikToku připisují náplastím srovnatelné účinky jako aplikaci botoxu, dermatologové jsou v tvrzeních rozhodně zdrženlivější.

Vědci se shodují na tom, že náplasti na vrásky slibují mnoho výhod, ale ve skutečnosti existují již desetiletí a nikdy nebyl prokázán dlouhodobější přínos ve zjemnění nebo prevenci vrásek. Mnohé benefity, které jsou zjevné po odstranění náplasti, jsou jen krátkodobé. Účinek botoxu, který uvolní svaly vytvářející vrásky, má dlouhodobější efekt – trvá i několik měsíců. Náplasti poskytují účinek na velmi krátkou dobu, ale bez použití jehel (což může být pro někoho vyhovující).

Chcete-li dosáhnout efektu hladší pokožku, například na nějakou událost, náplasti na vrásky vám mohou na chvíli posloužit. Odborníci přirovnávají náplasti na vrásky k plátěným maskám – také mají schopnost krátkodobě zlepšit hydrataci pokožky a mohou lokálně dodat aktivní složky péče o pleť.

Je třeba se však pozastavit i nad příčinou vrásek . Náplasti na vrásky mohou vyřešit jen jednu z příčin, které způsobují vrásky, a to mimiku a pohyblivost svalů. Ke vzniku vrásek však ve velké míře přispívá také sluneční záření, nezdravý životní styl, genetika a samozřejmě věk as ním spojená snížená produkce kolagenu a olejů přirozených pro pleť. A na vrásky, které vznikly v důsledku těchto faktorů, už rozhodně nestačí náplasti…

Pro koho jsou vhodné náplasti na vrásky a pro koho ne?

Podle odborníků jsou náplasti na vrásky bezpečné pro kohokoli, ale má to své ALE… Pokud máte pokožku náchylnou k tvorbě akné , alergii na lepidla, případně trpíte rozaceí či jinými zánětlivými onemocněními kůže, buďte opatrní. Zejména náplasti na vrásky s aktivními látkami nemusí být pro každého. Lidí s citlivou pletí mohou náplasti na vrásky, které obsahují aktivní složky, jako BHA kyseliny nebo retinol, potenciálně podráždit a způsobit zarudnutí. Určitě nezapomeňte na patch test , než vyzkoušíte nový produkt péče o pleť.

Verdikt: Vyzkoušet nebo nevyzkoušet náplasti na vrásky?

Pokud nemáte žádné kožní problémy a stačí vám jen dočasný efekt zjemnění příznaků stárnutí pokožky, náplasti na vrásky vám mohou pomoci. Jsou docela praktickým pomocníkem před důležitou událostí, když chcete vypadat co nejlépe. Pokud však chcete řešit vrásky z dlouhodobého hlediska, raději investujte do kvalitního séra s aktivními ingrediencemi nebo vsaďte na botox, laserové ošetření nebo výplně – samozřejmě po konzultaci s dermatologem.

Domácí recepty na vrásky

 1. Chraňte si pleť před UV zářením
 2. Zbavte se špatných návyků, jako je pití alkoholu a kouření
 3. Pozor na opakující se pohyby obličeje
 4. Osvojte si správné spánkové návyky - pokud si každou noc během spánku tlačíte obličejové svaly o polštář, můžete přispět k tvorbě vrásek. Potvrzuje to i výzkum , takže přehodnoťte spánek na zádech (ačkoli pro některé je to opravdu nepředstavitelná oběť ☺).
 5. Zkuste masáž obličeje nebo obličejovou gymnastiku
 6. Netahejte si pokožku – vyhněte se otírání a škrábání očí a jejich okolí. Lidem, kteří si často třou oči, se často objeví hlubší vrásky.
 7. Hydratujte, hydratujte, hydratujte - aby pleť měla dostatek vláhy.

Nejlepší ingredience na vrásky

 1. Retinoidy
Jako nejúčinnější složka péče o pleť pro odstranění vrásek jednoznačně patří na první místo našeho žebříčku. Kromě toho zvyšuje produkci kolagenu a zastavuje jeho rozpad. Je však třeba myslet na to, že retinoidy vyžadují jistou dobu pravidelného používání, abyste dosáhli vytoužených výsledků. Zároveň je na oblast kolem očí třeba aplikovat pomalu a na začátku v co nejnižších koncentracích av delších intervalech (nejprve jednou týdně, později dvakrát, a když si pleť zvykne, můžete i třikrát či každý druhý den).
 1. Antioxidanty (hlavně vitamín C, E, kyselina ferulová, bobulové extrakty, resveratrol atd.)
Pomáhají snižovat oxidační stres způsobený ultrafialovým zářením nebo škodlivinami, díky čemuž zlepšují vzhled jemných vrásek kolem očí. Králem mezi antioxidanty je vitamín C, který má schopnost stimulovat produkci kolagenu v hlubších vrstvách pokožky a rozjasňuje ji.
 1. Peptidy
Předpokládá se, že peptidy mědi, ale také polypeptidy a oligopeptidy pronikají pokožkou a pomáhají budovat kolagen a kyselinu hyaluronovou. Tyto strukturální proteiny drží buňky a tkáně pohromadě, čímž předcházejí vzniku vrásek. Peptidy jsou tedy velmi funkční, ale ne nejlevnější složky, v každém případě se vyplatí do nich investovat.
 1. Kyselina hyaluronová
Nachází se přirozeně v pokožce a hraje důležitou roli při hydrataci a obnově pokožky. A protože vrásky mnohdy vznikají v důsledku suchosti, kyselina hyaluronová, která dokáže navázat vláhu v objemu tisíckrát větším, než je její vlastní váha, pomáhá předcházet projevům stárnutí.
 1. AHA kyseliny
Také obnova pokožky má v eliminaci vrásek smysl a zabraňuje stárnutí kůže. Vsaďte na AHA kyseliny, které jsou šetrnější a odstraňují pouze svrchní vrstvu pokožky.
 1. Koenzym Q10
Přirozeně se nachází v lidských buňkách a působí jako úžasný antioxidant, který může být schopný redukovat hloubku vrásek.
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Jsem jazyková redaktorka s vášní pro psaní. Miluji sychravé dny s čajem v ruce – to je mé nejplodnější tvůrčí období. Jsem něco, co v češtině nedokážu korektně pojmenovat – kosmetikoholička se smyslem pro udržitelnost? Uznávám, takové slovo neexistuje, ale myslím, že jí jsem. Vyžívám se ve vrstvení kosmetiky, líbí se mi pocit, když kosmetika dělá to, co od ní očekávám (a ještě něco navíc). Den si neumím představit bez SPF a kyseliny azelaové (neboli rozacea).

Zavřít