10 důvodů proč vaše skin care rutina nefunguje

nazov
meno
Gabriela
Konečně jste našli produkty, které vám vyhovují. Vaše pleť po nich přímo září a ještě nikdy nebyla krásnější. Dlouhá léta hledání těch správných pomocníků se nakonec vyplatila. Ale najednou jako kdyby se něco pokazilo. Ty samé produkty, které dosud plnily svoji funkci dokonale najednou nefungují tak jako dříve. Co může být za tím, že to, co vám doposud skvěle pasovalo už teď nefunguje?

Toto jsou nejčastější důvody, pro které může být vaše aktuální skin care rutina neefektivní:
...

1. Změna pleti

Kůže je živý orgán ai když se to může zdát zvláštní, i ona prochází v průběhu života určitými změnami stejně jako ostatní orgány. To, že jste někdy mívali mastnou pleť ještě neznamená, že ji takovou budete mít navždy. Časem se klidně může změnit na suchou.

Důvod je jednoduchý – produkce kožního mazu s přibývajícím věkem klesá a pleť tak přirozeně vysychá. Zároveň během hormonálních změn jako například menstruace, těhotenství a menopauzy dochází ke změnám pleti, které se obvykle projevují zvýšenou citlivostí či výskytem akné. Je proto třeba pozorně tyto změny sledovat a přizpůsobit tomu i své skin care produkty.

2. Změna ročního období

Změna pleti spojená s ročním obdobím je známá pro většinu z nás. S ubývajícími stupni na teploměru hledáme tužší krémy či oleje, které by nám zajistily hydrataci mrazem namáhané pokožky. Naopak, v létě nechceme, ať je pleť zatížená a proto saháme spíše po krémech s lehčí gelovou texturou.

Proto pokud někam cestujete , pozorně se seznamte s podnebím daného místa . V opačném případě se může stát, že produkty, které vám doma běžně vyhovují, nebudou účinně působit během dovolené u moře či lyžování na horách.

3. Exfoliace

Dalším z důvodů, proč vaše produkty již nejsou více efektivní, může být nedostatečná exfoliace . V takovém případě odumřelé buňky na pleti zabraňují účinku produktu , který se tak nemůže dostat do pokožky. Věkem schopnost regenerace buněk klesá, proto je třeba odumřelé buňky odstraňovat. Významnou roli přitom nehraje jen vhodný produkt, ale také pravidelnost jeho aplikace.

4. Nesprávná kombinace látek

O tom, jak účinné jsou aktivní látky jste už zřejmě všichni slyšeli. Co je ovšem ještě důležitější, je jejich správná aplikace. Díky ní zabráníte nejen podráždění pleti, ale docílíte i účinnosti látek . Před aplikací produktů si důkladně prohlédněte, jak látky kombinovat tak, aby byly účinné .

5. Nesprávné pořadí produktů

Pokud je součástí vaší péče o pleť více produktů, může se jednoduše stát, že je aplikujete v nesprávném pořadí. V takovém případě přípravky nemusí působit správně nebo dokonce nepůsobí vůbec . Používání produktů mimo stanovené pořadí by mohlo dokonce způsobit řadu problémů s pokožkou. Například nanesení séra na olej by mohlo vaši pokožku vysušit a dehydratovat, protože se jí přes vrstvu oleje nedostane dostatek vody. Nežádoucí efekt se dostaví iv případě, kdy na minerální opalovací krém nanesete sérum, krém či olej, čímž narušíte krytí a zmírníte ochranu. Takto vaši pleť vystavíte vyšší zranitelnosti vůči rakovině kůže či jejímu předčasnému stárnutí. Existují však jednoduchá pravidla, díky kterým se již při aplikaci produktů nespletete . Obecně platí:

1. od nejlehčí po nejnejtíží texturu
2. produkty na bázi vody aplikujte vždy před oleji

6. Nerealistická očekávání

Kosmetické produkty nám slibují mnohé lákavé účinky jako redukce vrásek, akné či tmavých kruhů pod očima. Co však v případě, kdy si produkt zakoupíte, ale jeho používáním se takový účinek nedostaví?
Při koupi jakéhokoli produktu je třeba mít na paměti, že výsledek se neprojeví po první aplikaci . V případě více výrobků si musíte na požadovaný efekt počkat.

Zároveň je třeba dodržovat i péči o tělo . Nelze očekávat, že při konzumaci nezdravých potravin, alkoholu, občasném pohybu a pobytu v přírodě bude vaše pleť zářit jen po nanesení vitamínu C.

7. Expirace produktu

Tak jako potraviny, i kosmetické výrobky mají své datum expirace . Ten označuje, do kdy je doporučeno produkty používat. Po přesáhnutí této doby mohou ztratit svůj účinek nebo způsobit pleti problémy . U některých produktů je také uvedena doba, do které se produkt doporučuje od jeho otevření spotřebovat. Například mnoho lidí občas zapomíná, že trvanlivost retinoidových sér od The Ordinary je pouhých 3-6 měsíců od jejich otevření.

8. Nesprávné skladování

Na účinek kosmetických produktů má značný vliv i jejich uskladnění. Obecně se doporučuje skladovat produkty na suchém místě bez přímého slunečního záření . Velmi často však bývá kosmetika chybně umístěna v koupelně. Právě ta představuje místo se zvýšeným výskytem vlhkosti a tepla, který v produktech vytváří plíseň.

Zároveň produkty jako obličejová maska , oční krém či přírodní výrobky bez parabenů se dokonce doporučuje skladovat v chladničce . Díky tomu kosmetika vydrží déle a zabráníte tak ztrátě jejích účinků.

9. Léky

Léky mohou kromě pozitivních účinků způsobit i ty nežádoucí. Jedním z nich je také negativní vliv na stav pokožky. Kromě podráždění mohou léky pleť i vysoušet či způsobit výskyt akné . Pokud takové projevy zpozorujete, doporučujeme to konzultovat s vaším lékařem. Ten může lék nahradit jiným či upravit jeho dávkování.

10. Nepravidelná výměna povlečení na polštář

I přesto, že spíme každý den, častokrát zapomínáme pravidelně vyměňovat naše povlečení na polštář. Několik týdnů spíme na stejném povlečení, na kterém se usazuje pot, mastnota, zbytky make-upu, bakterie a nečistoty. Doporučuje se proto minimálně jednou týdně povlečení vyměnit , aby tyto látky během spánku nepronikaly do pleti.

+1 SPF

Bez SPF nemá smysl mít anti-aging, anti-pigment nebo anti-akné rutiny, protože ty neporazí UV záření, které pleť poškozují a zestárňují. V podstatě jde o nejlevnější prevenci proti stárnutí .
name

Gabriela

Content Editor

Vyznavačka životní filozofie hygge. Milovnice módy, literatury a jógy. Hodně času tráví na cestách, proto v kosmetice upřednostňuje minimalismus, přičemž důraz klade i na multifunkčnost produktů. Zbožňuje pocit zdravé, vyživené a zářivé pleti.

Zavřít