Máte mastnou pleť? Zde je ultimátní návod, jak o ni pečovat

nazov
meno
Ivka
Nejsou to pouze externí faktory, kosmetika či strava, což ovlivňuje vzhled a chování naší pleti. Například typ pleti je predispozice, která je geneticky dána. Ať už máme se svým typem pleti potíže nebo jsme s ním spokojeni, klíčové je ten svůj typ pleti znát a přizpůsobit tomu péči. Pokud vás zajímá mastný typ pleti, vhodné produkty a ingredience pro mastnou pleť, či různé tipy na co se u mastné pleti zaměřit a čemu se vyhnout, jste tady správně – v tomto článku se totiž zaměříme právě na to.

Jaký typ pleti vlastníte? Máte mastnou pleť?

Víte, jaký typ pleti vlastníte? Je důležité to vědět, chceme-li mít péči o pleť co nejefektivnější. Typ pleti máme daný (většinou geneticky) a jedná se o dlouhodobé hledisko, zatímco stav pleti je aktuální a krátkodobý (záleží na různých faktorech).

Svůj typ pleti můžete určit na základě jejích vlastností a charakteristik a také pomocí jednoduchého testu, který najdete i spolu s typickými vlastnostmi různých typů pletí v našem článku .

Jak rozpoznám mastnou pleť?

  • pleť má lesklý vzhled a po celém dni často i na pohled vypadá mastně
  • hrubší textura pleti
  • viditelně rozšířené póry (zejména nos, brada, čelo)
  • mastnější části obličeje zahrnují také černé tečky, pupínky, či jiné typy akné
  • make-up na pleti hůře drží, často po tváři „klouže“
  • může zahrnovat oslabenou kožní bariéru
Důležité: U mastné pleti se mastí celý obličej . Máte-li mastnou pouze T-zónu (čelo, nos, brada) a tváře máte suché, jedná se o smíšenou pleť.

Mastná pleť v hledáčku

Mastná pleť se vyznačuje vyšší produkcí kožního mazu, než by bylo přiměřené. Vlivem zvětšených mazových žláz se tvoří nadměrné množství kožního mazu, což s sebou přináší všechny charakteristické vlastnosti mastné pleti zmíněné výše.

Kožní maz je olejová substance tvořená tuky. Navzdory prvotnímu zdání, kožní maz není špatná věc. Má přirozeně prospěšnou funkci – pleť chrání, zvlhčuje, pomáhá kůži produkovat v tucích rozpustné antioxidanty, je důležitý pro správnou rovnováhu pokožky a obecně pomáhá udržovat pokožku zdravou. Dobrou zprávou také je, že i díky kožnímu mazu pleť stárne pomaleji.

Pokud je tedy tvorba kožního mazu v normě, poskytuje nám spoustu výhod. Pokud je však tato tvorba nadměrná, jako v případě mastné pleti, může vést k ucpání pórů, černým tečkám, akné a vlastně různým druhům pupínků.

Jak se zbavit mastné pleti? Dá se to vůbec?

Pokud je náš typ pleti mastný, mastné pleti se v podstatě zbavit nemůžeme . Můžeme však správnou péčí zajistit to, že naše pleť bude zdravá a nebude až tak mastná . Postaráme se o to tím, že zvolíme správné produkty a identifikujeme možné příčiny nadprodukce mazu v naší pokožce.

Co všechno může zapříčiňovat mastnou pleť

1. Genetika

Ano, jakmile první faktor musíme zmínit genetiku. Mastnou pleť totiž dostaneme do vínku, a tudíž ji máme bez jakéhokoli jiného přičinění. Platí, že máte-li mastnou pleť v rodině, je pravděpodobnější, že ji budete mít i vy.

2. Hormony

Má je každý (i když nemusí každému pracovat úplně stejně), ale některé hormony jsou schopny zvýšit aktivitu mazových žláz, a tudíž jsou zodpovědné za nadprodukci kožního mazu. Produkce mazu se také může zvýšit při tvorbě pohlavních hormonů, což vlastně nejčastěji můžeme pozorovat u puberťáků.

3. Počasí a roční období

I počasí může ovlivnit mastnotu pleti. Tak například v horkém počasí – lépe řečeno, když se zvýší teplota a vlhkost, naše mazové žlázy mají také tendenci zvýšit produkci mazu. V letních měsících tedy může být pokožka mastnější.

4. Produkty, které používáme (a možná bychom neměli)

Používáme-li produkty, které nejsou vhodné pro náš typ pleti, můžeme si tím také pěkně zavařit. Používáním nesprávných produktů můžeme přidat více „oleje“ (nebo mazu) ke kožnímu mazu, který již naše pokožka přirozeně produkuje. Mastná pokožka tak bude ještě mastnější.

5. Vynecháváme hydratační/zvlhčující krém

Asi jeden z nejrozšířenějších mýtů ohledně mastné pleti. Někdo možná vynechává hydrataci, neboť „ vždyť už mám dost mastnou pleť i bez krému “, ale určitě to není dobrý nápad. Pokud i naše mazové žlázy produkují zvýšené množství mazu, tento maz nezajistí dostatek vody a vláhy, které jsou pro naši pokožku opravdu velmi potřebné. Stále potřebujeme zajistit pokožce dostatečnou vláhu. Každý typ pleti totiž potřebuje hydrataci .

6. Máme skincare rutinu příliš „předimenzovanou“ a příliš často pleť čistíme

Ani opačný extrém není moc dobrý. Když to přeženeme s různými produkty, aktivními látkami všeho druhu a bezhlavě si to všechno nakombinujeme, docílíme pouze toho, že pleti ublížíme. Dále pokud si myjeme tvář příliš mnoho a často či příliš mnoho exfoliujeme, paradoxně docílíme toho, že mazové žlázy se přepnou do „nouzového režimu“ a budou produkovat ještě více mazu, aby tuto ztrátu vyrovnali.

7. Věk

Z mastné pleti sice „nevyrosteme“, ale je pravda, že věkem naše pokožka může přece jen produkovat o něco méně kožního mazu. Může se to stát vlivem ztráty proteinů (např. kolagenu) a také zpomalení činnosti mazových žláz. Jednou alespoň poněkud dobrou zprávou je to, že na mastné pleti se mohou známky stárnutí objevovat pomaleji – vrásky jsou totiž viditelnější při nedostatku mazu a kolagenu.

8. Místo, kde žijeme

Jak jsme již zmiňovali výše, pokožka má v teplém a vlhkém klimatu tendenci být mastnější.

9. Strava

Také stravování může určitým způsobem ovlivnit mastnou pleť. Některá jídla zvedají cukr v krvi více, než jiná. Zjednodušeně by se dalo říci, že když se rychle zvýší cukr v krvi, uvolňuje se inzulín a ten pak za určitých okolností může způsobit, že mazové žlázy budou produkovat více mazu. Taková jídla zahrnují například. těstoviny, rýži, bílý chléb, cukr – prakticky jídla s vysokým glykemickým indexem, ale někdy nám nemusí pomoci ani mléčné výrobky či nasycené tuky. Obecně nejsou velmi vhodná nezdravá jídla (a to nejen kvůli pleti), smažená jídla a jídla s vysokým obsahem cukru. Naopak vhodná jsou jídla s nízkým glykemickým indexem, celozrnné, luštěniny, ovoce a zelenina, potraviny s obsahem zinku, vitamínu A a E, antioxidanty a omega-3 mastnými kyselinami.

Problémy, které s sebou mastná pleť může přinést

  • ucpané póry : ty jsou vlastně kombinací kožního mazu a odumřelých kožních buněk a funguje zde jednoduchá matematika – čím aktivnější mazové žlázy, tím větší šance na vznik komedonů (ucpaná ústí mazových žláz, černé tečky)
  • sklon k tvorbě akné : souvisí samozřejmě s předchozím bodem – ucpané póry + bakterie a akné je na světě
  • zvětšené póry : jedním z rozhodujících faktorů při velikosti pórů je právě kožní maz

Skincare rutina pro mastnou pleť

Vyskládat si vhodnou a hlavně efektivní pleťovou rutinu pro mastnou pleť může být někdy výzvou. Určitě se vám už někdy stalo, že jste v dobré víře začali používat nějaký produkt, ale skončilo to tak, že póry se vám ještě více ucpaly a pleť jste měli ještě mastnější. Abyste takovému výsledku předešli, shrnuli jsme několik užitečných informací, které budou nápomocné při sestavování vhodné rutiny.

Čemu je třeba se v rutině při mastné pleti vyhnout?

  • těžké, hutné krémy
  • produkty na bázi alkoholu – alkohol pleť vysušuje
  • příliš časté čištění (také vysušuje)
  • těžké a hutné make-upy a korektory (které na konci dne pouze ucpou póry)
  • mytí obličeje klasickým mýdlem

Na co se v rutině při mastné pleti zaměřit?

  • lehké konzistence – gel, gel-krém, fluid, lehký krém
  • nekomedogenní produkty (na produktech označení non-comedogenic ) – neucpávají póry
  • důkladné čištění s čističem, který pleť nevysuší (dvakrát denně úplně stačí)
  • dejte přednost produktům na bázi vody před produktem na bázi oleje
  • nezapomínejte na hydrataci

Rutina krok za krokem:

1. Čištění – čistěte si pleť jemně. Jak již bylo zmíněno, pokud při čištění (ať už častým čištěním nebo nevhodným produktem) pleť vysušíme, výsledkem bude jen to, že mazové žlázy „popudíme“ k další produkci mazu a pleť bude ještě mastnější. Vyhýbejte se příliš horké i příliš studené vodě. Nezapomínejte, že pleť je třeba nejen odlíčit a zbavit „hrubé špíny“, ale také pečlivě vyčistit (nejlépe ve 2 krocích = double cleansing ). Obličej si pořádně osušte jemným a čistým ručníčkem (nejideálnější 1 umytí případně 1 den = 1 ručníček).

2. Toner – je pro mastnou pleť dobrá volba, neboť proniká do pórů a pomůže pleť dočistit, odstranit nadbytečný maz, exfoliovat a eliminuje tvorbu černých teček. Rovněž pomáhá vyrovnávat pH pokožky a hydratuje.

S exfoliací, odstraněním odumřelých kožních buněk a redukcí nadměrného mazu pomohou například:

3. Hydratace ? krém : jak již bylo zmíněno, vybírejte lehké, nekomedogenní krémy, které pleť zbytečně nezatíží. Určete hydrataci a zvlhčení pleti z rutiny nevynechávejte.

4 .SPF – ochranný sluneční faktor je potřebný pro všechny typy pleti. Nabídka je široká a můžeme si vybírat z SPF produktů speciálně určených pro mastnou pleť, obvykle i se zmatňujícím efektem.

Cílená péče – uvedli jsme jen něco jako základ rutiny, na kterém se dá dále klidně stavět. Kromě zmiňovaných kroků dále můžete zařadit například:

  • séra s prospěšnými ingrediencemi – například kyselina salicylová pročišťuje póry a redukuje mastnotu
  • masky - Např. jílové 1-2x za týden
  • lokální péče na pupínky nebo náplasti na pupínky
  • hydratační misty (mlhy)
  • není vyloučen ani pleťový olej , avšak je třeba si pečlivě zvolit vhodný pro váš typ pleti (např. jojobový, hroznový, šípkový, makový – důležité je také zvolit si nekomedogenní/s nízkým stupněm komedogenity, tzn. neucpávající póry)
Je také důležité si vybrat vhodný make-up , protože některé make-upy mají tendenci po mastné pleti klouzat a nedržet tak, jak je třeba. Pokud stále hledáte ten správný, určitě nepřehlédněte náš článek specificky se věnující make-upům pro mastnou a aknózní pleť , kde najdete nejen náš výběr produktů ale i několik užitečných rad. Také se určitě podívejte na naše tipy na nejlepší hydratační krémy pro mastnou pleť .
Tip: Můžete vyzkoušet i speciální papírky na pleť, které jsou matující a absorbují nadbytečný maz během dne (anglicky blotting papers), najdete je běžně v drogeriích.

Ingredience prospěšné pro mastnou pleť:

A na závěr...

Mastná pleť je komplexní záležitost a může se za ní skrývat několik důvodů. Někdy je obtížné s ní „zápasit“, ale odhalíme-li příčiny, které umíme ovlivnit (nesprávná péče, vysušování pleti, strava, atd.), umíme se o mastnou pleť efektivně starat. Cílem není přece dokonalost, ale zdravá pleť.
Zapomeňme tedy na mýty o mastné pleti, jako například to, že mastná pleť nemůže být dehydrována , že je třeba si ji více mýt, dokud nezůstane po čištění absolutně bez mastnoty, že mastná a/nebo aknózní pleť je způsobena nevyčištěnou pletí, nebo že ji nepotřebujeme krémovat. Věříme, že vám tento článek poskytne užitečné informace a pomůže k té správné péči o vaši pleť.
name

Ivka

Beauty Editor

Vystudovaná překladatelka angličtiny, která odjakživa milovala kosmetiku, ale skincare propadla úplně naplno. Perfekcionistka se smyslem pro detail – někdy chválabohu, jindy bohužel. Umí se těšit z maličkostí a v přírodě nachází klid. Nadšeně a poctivě se každý den věnuje své skincare rutině. Majitelka citlivé a reaktivní pleti, která velmi ráda zkouší různé (nové) produkty, ale vždy až po důkladném výběru a nastudování si informací.

Zavřít