Akné - co opravdu pomáhá a co ne?

nazov
meno
Alžbeta
Akné. Slovo, které nikdo z nás nechce v souvislosti s pletí ani slyšet. Někteří z nás mají to štěstí, že problémy s ním vůbec neznají, jiní si však kvůli němu v pubertě prošli doslova peklem. Kromě toho mohou problémy s akné zůstat součástí našeho života již navždy. A protože zanícená a ubolená pleť není zrovna vizí šťastné budoucnosti, je dobré vědět, jak proti akné účinně bojovat. Ne všechny přípravky, které jsou pro něj určeny, nám totiž opravdu pomohou.

Problémy s akné postihují zejména náctileté a poměrně velkou část dospělé populace. Toto nepříjemné dermatologické onemocnění způsobuje vznik různých typů pupínků a vyrážek nejen po obličeji, ale také v oblasti hrudníku, ramen či zad.

Nevýhodou je, že na akné neexistuje žádný univerzální lék. U každého z nás se může toto onemocnění projevovat jinak, proto chceme-li v jeho léčbě dosáhnout pozitivních výsledků, musíme tomuto procesu podřídit nejen naše tělo a pokožku, ale i životní styl.


Úvodní chyba


Úvodní chybou v boji proti akné je, že mnozí z nás jeho příznaky ignorují až do chvíle, kdy je situace opravdu vážná. Ano, jedna vyrážka nic neznamená, ale pokud na sobě pozorujete zvýšený výskyt vyrážek, neignorujte je. Právě toto je úvodní chyba, kterou dělají mnozí z nás. Zajdeme do drogerie a koupíme si některý z produktů určený k léčbě akné. Tady však nastává další chyba. Akné je totiž onemocnění a tak jako při každé další nemoci, i jeho léčba vyžaduje návštěvu lékaře - odborníka . Pokud tedy trpíte problémem s akné, návštěvu dermatologa určitě neodkládejte na později.


Proč je nezbytná návštěva dermatologa?


K boji proti akné potřebujeme tělu dodat aktivní látky . Příkladem jsou retinoidy, kyselina azelaová, benzoyl peroxide či klindamycin. A přestože jsou tyto látky obsaženy i ve volně prodejných přípravcích, rozdíl je v jejich koncentraci. Přípravky, které vám dermatolog doporučí na lékařský předpis, jsou mnohem účinnější, proto je i léčba akné pod vedením odborníka vždy úspěšnější. Pokud se přesto spolehnete jen na kosmetické přípravky z drogerií, léčba vám bude trvat mnohem déle nemluvě o tom, že se vytouženého výsledku možná nikdy nedočkáte.

TIP: Přípravky pro boj proti akné, které dostanete na předpis od dermatologa, jsou nejen účinnější, ale také levnější. Kromě rychlejší a účinnější léčby tak návštěvou lékaře ještě ušetříte.


Většina léčby tak jako tak padne na vaše ramena


Přestože návštěva lékaře je při léčbě akné důležitá, přece to není jediný krok, který vás přivede k hladké a zdravé pleti. Dermatolog je jen začátek cesty, jakýsi dílčí prostředek k dosažení vašeho cíle. Problémem (nejen) slovenského zdravotnictví je totiž čas, kterého mají lékaři opravdu nedostatek. Proces léčby akné je na hodiny vysvětlování, a ty bohužel lékaři nemají. Dermatolog vám sice řekne základy, ale dál už na nich musíte stavět vy sami.


Řešením může být kosmetička


Pokud vaše kosmetička „neusnula na vavřínech“, může vám být během procesu léčby velmi nápomocná. Povolání kosmetičky je už dnes totiž na úplně jiné úrovni než kdysi. Od obyčejného líčení a prodeje přípravků už mnohé kosmetičky přešly i na poradenství. Některé ho provádějí opravdu kvalitně a erudovaně ai díky nim se může vaše cesta za zdravou pletí zdát jednodušší a reálnější.

TIP: Při svěření se do rukou kosmetičky pamatujte na to, že opatrnosti nikdy není dost. Ještě stále je totiž mezi nimi i mnoho takových, které vás s cílem prodat nějaký produkt přesvědčí o jeho „úžasných výhodách“ i přesto, že vám nepřinese žádný pozitivní výsledek. Nejlepší je dát v tomto směru na doporučení známé a lidi, kteří mají s opravdu dobrou kosmetičkou i osobní zkušenost.


Jaké typy akné známe a co je příčinou vzniku?


Prvním krokem k účinné léčbě akné je znát příčinu, kvůli které vzniká. Podle příčiny pak rozeznáváme několik druhů akné. Problémem může být:
  • Hormony. U žen jsou kritickými zejména dny před zahájením a po skončení menstruačního cyklu, kdy se hormony v našem těle trochu „blázní“. Kromě toho může být důvodem i perimenopauza či menopauza, kdy se ženské hormony chovají najednou jinak, než jsme zvyklé. Akné u mužů může být zase způsobeno nadměrnou produkcí androgenu, který může způsobit nadměrnou produkci oleje. Důsledkem toho je pomalé vylučování odumřelých buněk pokožky, které se může přetavit i do problému s akné.
  • Bakterie. Kromě hormonálního původu mohou mít problémy s akné původ také v bakteriích. Akné způsobuje bakterie Propionibacterium Acnes . Pokud jí vytvoříme vhodné podmínky, problémy s akné nás na nějaký čas určitě potrápí.
  • Zánět. Důvodem zánětlivého původu akné může být nemoc. V případě, že trpíme tímto problémem, okamžitě bychom měli pozornost zaměřit také na stravu a celkovou pohodu. Nesprávné stravování či nadměrný stres může totiž celý problém teprve zhoršit.
  • Citlivost. Poslední typ akné může být způsoben alergickou reakcí na různé kosmetické výrobky, potraviny či dokonce znečištěné životní prostředí. Na takové podněty extrémně silně reaguje zejména citlivá pleť, proto byste ji tímto vlivem neměli zbytečně vystavovat.

Nevěřte všemu, co slyšíte a co si přečtete


Dnešní doba je charakteristická přetlakem informací. Důsledkem je milion „odborníků“ na všechno, kvůli čemuž se k nám často dostávají i nepravdivé a zmatečné informace o jakýchkoli tématech. Akné není výjimkou a také o něm se na internetu a sociálních sítích dočtete několik mýtů. Informace je proto třeba filtrovat a vybírat si z nich vždy jen to vědecky podložené . Které nepravdy o akné se tedy šíří napříč světem?
  • Příčinou akné je špinavá pokožka. Mezi bakteriemi a nečistotami je obrovský rozdíl. A zatímco bakterie akné opravdu způsobují, nečistoty ne. Navíc nadměrným mytím obličeje se ničí její přirozená kyselost, která naši pokožku chrání. Pokud pleti její přirozenou kyselost odebereme, stav s akné se tím ještě zhorší. Pokožka bude dehydrovaná a mastná, což je dokonalým prostředím pro šíření akné.
  • Vyrážky lze vysušit. Další mýtus. Vyrážka je totiž směsí oleje, zánětu, bakterií a odumřelých buněk kůže. Neobsahuje vodu, proto vše, co děláte s cílem vysušit ji skončí jen jako vysušení jejího okolí. Ve skutečnosti tak tento krok může stav vyrážky teprve zhoršit.
  • Zubní pasta jako univerzální lék. Zuby patří k nejtvrdším látkám v našem těle, pokožka naopak k těm nejjemnějším. I přesto, že zubní pasta může skutečně vysušit vyrážky, v konečném důsledku může způsobit více škody než užitku .

Kroky, které mohou stav s akné zlepšit


Kromě přípravků, které dostaneme k léčbě akné od dermatologa, se snad všichni, kdo tímto problémem trpí, snaží objevit i pár „zlepšováků“. Ty sice akné nevyléčí, ale alespoň nebudou jeho stav zhoršovat. Zde je několik tipů:
  • Při čištění pleti se vyhýbejte minerálním olejům. Liquid paraffin, liquid petroleum, paraffin oil, paraffinum liquidum, petrolatum liquid, petroleum oil, white mineral oil – pod všemi těmito názvy ve složení kosmetiky se ukrývá označení minerálního oleje. Zbytečně zatěžují mastnou, problematickou pleť mohou přispět k ucpání pórů.
  • Vyvarujte se nadměrného množství alkoholu v kosmetických produktech. Pokud vás tvář po nanesení kosmetického přípravku vysloveně pálí, více si jej na pleť nenanášejte. Produkty, jejichž hlavní uvedenou složkou je alkohol, povrch vaší pokožky vysuší, zničí její přirozenou kyselost a vytvoří tak dokonale živnou půdu pro vznik a šíření akné.
  • Vyhýbejte se mýdlům a čistícím pěnám. Mají schopnost narušovat pH naší pokožky až tak, že dosáhne maximálně zásaditého stupně. Takové prostředí je opět jen zelenou zónou pro vznik a šíření akné. Jemné čistící gely jsou mnohem lepší volbou.
  • Nevytlačujte si zarudlá místa. Pokud je vyrážka, kterou se právě chystáte vytisknout, zarudlá, raději na to rychle zapomeňte. Důvod jejího vzniku tak jako tak ven nedostanete a jediné, co tím dosáhnete, je jen další jizva. Pokud se však přece jen chystáte vytisknout pupínek, přečtěte si náš návod na bezpečné vytlačování akné .
  • Pečujte o svou pokožku šetrně as respektem. Správná péče a kvalitní výrobky vhodné pro váš typ pleti. I to je krok, který vám pomůže vyvarovat se vzniku akné.
  • Používejte exfolianty. Kyseliny pomáhají zmírnit ucpané póry a bojovat s odumřelými buňkami pokožky, kromě toho dokážou redukovat její pH. Hladinu kyselosti posouvají na spodní příčky, čímž vytvářejí účinnou obranu proti akné. Pro aknózní a problematickou pokožku je nejlepší kyselina salicylová, glykolová, mléčná a mandlová.
  • Benzoylperoxid (na předpis) nebo kyselina salicylová k lokálnímu ošetření vyrážky. Tyto složky se nacházejí v lokálních kúrách. Pronikají hluboko do pórů a ničí bakterie způsobující vznik akné.
  • Pokožku hydratujte. O pokožku je třeba pečovat nejen v místech, kde se vyskytuje akné. A i když těmto místům bychom přílišnou mastnotu věnovat neměli, zbytek obličeje může být na úkor akné poněkud zanedbán. Vždy proto sledujte i místa, která nejsou posetá vyrážkami, aby ve výsledku neskončila suchá a dehydrovaná. Prohlédněte si náš toplist nejlepších krémů na mastnou/aknózní pleť .
  • Nezapomínejte na probiotika. Jsou nezbytností, zvláště pokud máte nasazenou antibiotickou léčbu, a to nejen v souvislosti s akné. Pokožka je totiž prvním místem, které nám ukáže, co se odehrává v našem těle. To je důvod, proč bychom naši trávicí soustavu měli udržovat v perfektním stavu a měli bychom jí dopřát vše, co potřebuje.
  • Nepoužívejte hydratační krémy s komedogenními složkami. Komedogenní složky (např. kokaové máslo, kokosový olej, Isopropyl myristate, Laureth-4 atd.) mají tendenci ucpávat póry a podporovat vznik akné.

Co byste měli vyloučit ze stravy?


Mnohé potraviny, které jsou chutné a oblíbené, mají bohužel zánětlivé účinky, a tak vznik akné jen podporují. Toto je krátký seznam těch, které byste s cílem jeho zmírnění měli z vašeho jídelníčku vyřadit, případně je alespoň omezit na minimum.
  • Cukr. Cukr je složkou stravy, která výrazně podporuje vznik a šíření akné. Vyhýbat byste se měli zejména slazeným nápojům a ovocným džusům, ale také pečivu, kečupu, majonéze, smetaně či hořčicím a steakovým omáčkám. Fruktóza, sacharóza, maltóza – to vše by mělo být ve vaší stravě rapidně omezeno.
  • Pečivo a produkty z mouky. Obsahují cukry, takže by ve vašem jídelníčku měly být striktně omezeny. Chléb, těstoviny, obiloviny, cukr a koláče – to vše musí jít pryč.
  • Červené maso. Hovězí, jehněčí, jelení, telecí, vepřové maso a všechny výrobky z nich podporují vznik zánětlivých onemocnění. Jíst byste ho proto měli jen v omezeném množství. Ideální je přitom jíst jen bio masa bez rizika přítomnosti hormonů a umělých látek. Ty totiž akné zhoršují. Lepší volbou je také jíst bílé maso nebo ryby – zejména lososa.
  • Mléčné výrobky. Mléčné výrobky obsahují hormony, které mají tendenci měnit náš endokrinní systém a přispět tak ke vzniku a šíření akné.
  • Smažená jídla. Vyvarujte se všech margarínům, kukuřičnému, slunečnicovému, bavlnníkovému či hroznového oleji. Pokud už máte jíst smažená jídla, použijte k jejich přípravě olivový nebo makadamiový olej.

Na první pohled je těch omezení možná hodně, věřte však, že se na to všechno dá velmi rychle zvyknout. Pokud s dermatologem správně nastavíte léčbu a přizpůsobíte jí i vaši stravu, uvidíte, že výsledek v podobě krásné a hlavně zdravé pleti na sebe nenechá dlouho čekat.
name

Alžbeta

Beauty Editor

Zanícená pisatelka, milovnice dobrých knih, vůně ranní kávy, výhledů z kopce a ticha, které léčí. Obdivovatelka velkoleposti neporušené přírody a jejích blahodárných složek, které ráda využívá iv hranicích beauty světa. Okouzlení nachází zejména v tónech přirozené lidské krásy, kterou nejraději obdivuje v kombinaci s vnitřním dobrem.

Zavřít