Akné na zádech a hrudi - co pomáhá a co ne?

nazov
meno
Alžbeta
Problémy s akné nejsou omezeny věkem a ani pohlavím. Trpí jimi ženy i muži různého věku, nejen dívky v pubertě, jak se mnozí mylně domnívají. Akné kromě toho nepostihuje jen obličej, ale také zbytek těla, a to zejména záda a hruď.

A i když se může zdát, že na těchto místech by vám akné až tak nevadilo, opak je pravdou. Akné totiž není narušením jen naší estetické, ale i zdravotní stránky, nemluvě o tom, že pod oblečením se může ukrývat jeho pořádně bolestivá forma.

Problémy s akné umí být pořádně nepříjemné. Jejich stav navíc znepříjemňuje i nejistota, která je s nimi spojena. Platí totiž, že pokud jste akné překonali už v pubertě, není to záruka toho, že s ním nebudete mít problém iv dospělosti. Je proto dobré tohoto „kožního nepřítele“ znát, vědět, co v boji proti němu pomáhá a co je nejdůležitější – vědět, jak mu předejít!

Jak akné vzniká?

Naše tělo produkuje olej ve formě kožního mazu. Za normálních okolností se kožní maz posouvá vzhůru po vlasových folikulech a dodává pokožce a vlasům potřebnou vlhkost. Pokud se však nadbytečný maz nahromadí v kombinaci s odumřelými buňkami pokožky, pak dojde ke vzniku nepříjemných pupínků. Nadměrná produkce mazu a odumřelých buněk kůže totiž blokuje kožní póry a bakterie, což způsobí nafouknutí stěny vlasového folikulu. V momentě, kdy se takto ucpaný pórek dostane do kontaktu se vzduchem, vytvoří se pupínek ukončený černou hlavičkou . Bílé tečky oproti těm černým mají na svém vrcholu širší vyústění, jen drobný otvor, kterým vzduch není schopen do lokality přestoupit. Bakterie v pupíncích tedy nepodléhají žádné chemické reakci, a pupínky díky tomu zůstávají bílé.

Akné na hrudi a na zádech

Přestože nejčastějšími místy vzniku akné je oblast obličeje, jeho výskyt není vyloučen ani v oblasti zad a hrudi , které jsou poseté póry stejně jako obličej. Tato místa bývají nepříjemnými vyrážkami postižena zejména tehdy, jsou-li hlavní příčinou jejich vzniku hormonální změny nebo mastná pokožka. Na hrudi a na zádech se v takových případech zvyknou kromě klasických vyrážek vyhazovat také černé tečky, cysty, pupínky, pustuly či bílé tečky. Všechno jsou to druhy akné, které umí být v oblasti hrudníku a zad dost nepříjemné nejen z estetického, ale i ze zdravotního hlediska.

Jaké jsou nejčastější příčiny vzniku akné?

  1. Genetika. Důvodem problémů s akné nemusí být žádné vnější či vnitřní vlivy, běžně se totiž stává, že je důvodem genetika. Pokud tedy víte, že problémy s akné trpí nebo trpěl i někdo z vaší rodiny, víte, komu za ně máte poděkovat.
  2. Léky. Vznik akné se může projevit také jako vedlejší účinek některých léků, zejména po užití některých druhů antidepresiv.
  3. Hormonální změny. Hormonální změny, ke kterým dochází v důsledku dospívání, jsou častou, avšak ne jedinou příčinou vzniku akné. Po uplynutí puberty, a to zejména u žen, bývá totiž přítomnost akné spojena také s různými hormonálními změnami týkajícími se menstruace či těhotenství.
  4. Pot. Situaci s akné může komplikovat také nadměrná produkce potu. V takovém případě byste si určitě neměli oblékat těsné oblečení, které může celý stav zbytečně zkomplikovat.
  5. Stres. Stres sice není přímou příčinou vzniku akné, může však výrazně přispívat ke zhoršení jeho stavu.
  6. Strava . Nesprávně nastavená strava může stav akné zhoršit. Nepříznivě na něj působí zejména zvýšený příjem cukru, nepříjemné zhoršení však mohou způsobovat i některé mléčné výrobky. Podle studie Americké akademie dermatologické asociace existují také důkazy o tom, že tendenci zvyšovat hladinu cukru v krvi má také bílé pečivo, bramborové lupínky, hranolky a jiné polotovary s vysokým glykemickým indexem.
...

Prevence vzniku akné na zádech nebo jak se co nejlépe chránit?

Říká se, že lepší než léčba je prevence, a jinak to není ani v souvislosti se vznikem akné. Chcete-li předejít problémům, měli byste dodržovat několik stanovených pravidel, která dokáží riziko vzniku akné eliminovat na minimum. Toto jsou one:

1. Sprcha po tréninku. Pokud cvičíte, určitě nezanedbávejte důkladnou sprchu hned po skončení tréninku. Pot a nečistoty se totiž velmi rychle usazují na pokožce a již během krátké doby dokážou stav s akné poměrně zkomplikovat. Sprchu si tedy dopřejte co nejdříve po cvičení a stejně pečlivě se postarejte io své oblečení určené ke cvičení. Všechny jeho kousky byste měli totiž mezi jednotlivými tréninky důkladně vyprat.

2. Pravidelná sprcha. V případě, že se nebudete sprchovat každý den, velmi rychle se můžete dopracovat ke vzniku akné v oblasti hrudníku a zad. Pravidelné sprchování totiž pomáhá odstraňovat prvky, které blokují a ucpávají naše póry. Těmito prvky jsou zejména různé druhy bakterií, odumřelé buňky kůže, špína a olej, resp. maz.

TIP: Pro nejvyšší možnou eliminaci rizika vzniku akné používejte ke sprchování ne horkou, ale vlažnou vodu.

3. Používejte tělové mýdlo, čistič či sprchový gel proti akné. Pokud trpíte problémy s akné na hrudi a na zádech, měli byste během mytí používat užitečné tělové čističe s obsahem kyseliny salicylové . Tato kyselina je rozpustná v tucích a tedy dokáže pronikat hlouběji do pokožky. Skvělá složka pro pročištění ucpaných pórů.

4. Peeling. Chcete-li zabránit zhoršení stavu akné, vždy používejte jemný peeling s přísadou kyseliny salicylové , glykolové nebo mléčné . Ty dokážou odstranit z pokožky další nečistoty a oleje, což může pomoci snížit množství odumřelé pokožky, která by mohla způsobit ucpání pórů. Vaše pokožka totiž prochází procesem výměny buněk (probíhá 26-28 dní ) , ale odumřelé kožní buňky se ne vždy dokáží vyloučit samy. Pravidelnou aplikací chemického peelingu proto zabráníte jejich usazování v pórech, a tak předejdete jejich ucpávání a postupnému vzniku akné. Kromě toho bude vaše pokožka po použití peelingu citelně hladší. Dbejte však na to, abyste peeling neaplikovali častěji než jednou týdně, v opačném případě může na pokožku působit zbytečně dráždivě.

5. Používejte nekomedogenní tělové mléko. Laicky řečeno, nepoužívejte tělové mléko, které vám bude ucpávat póry. Důležité je na to pamatovat zejména při výběru produktů, které zůstávají na pokožce během celého dne nebo noci, tedy například při výběru tělového mléka nebo opalovacího krému.

6. Vyzkoušejte lokální péči. Lokální péče může pomoci se zmírněním a se zmenšením vyrážek či dokonce s léčením začínajícího zánětu. K dispozici je volně prodejné ošetření, které obsahuje většinou kyselinu salicylovou, síru (dostupné v lékárnách nebo drogeriích) nebo benzoylperoxid (v Čechách pouze na předpis).

TIP: Při nanášení kyseliny salicylové a benzoylperoxidu na velké plochy hrozí riziko podráždění a nadměrného vysušení, proto byste měli její aplikaci omezit jen určitá místa. Před aplikací byste však přesto měli absolvovat i test citlivosti , abyste se ujistili, že vám nezpůsobí žádné negativní reakce.

7. Oblékejte si volné oblečení a volte prodyšné textilie. To platí nejen v souvislosti s každodenním oblečením, ale také tím sportovním. Příliš těsné, obtažené oblečení totiž může zachytávat nečistoty a pot, které poté během cvičení vtírá zpět do kožních pórů. Řešením je proto zvolit volnější oblečení, které dodá vaší pokožce možnost dýchat a odvádět pot.

TIP: Některé textilie, jako například vlna, nylon a spandex, mohou pokožce způsobovat zbytečné podráždění. Nejlepší proto uděláte, pokud sáhnete po staré dobře bavlně.

8. Vyzkoušejte nový prací prostředek. Důvodem vzniku akné může být i nevhodný prací prostředek. Pokud proto cítíte, že je vaše pokožka mastná, zkuste jej vyměnit za jinou alternativu.

TIP: Některé druhy čistících prostředků mají tendenci dráždit kůži. Patří sem zejména výrobky s vůněmi a umělými barvivy, které mohou naší pokožce způsobovat i různé alergické reakce. Ty mohou mít potom nepříznivý vliv na vznik akné zejména v oblasti hrudníku a zad. Hledejte proto prací prostředky označené jako „hypoalergenní“.



9. Noste vypnuté vlasy. Dlouhé vlasy mohou být zdrojem zvýšené mastnoty a nečistot na pokožce vašich zad, což představuje ideální podmínky pro vznik a množení akné. Vlasy byste proto měli mít vždy čisté a ideálně vypnuté, respektive alespoň stažené v ohonu. Eliminujete tak znečištění pokožky a také vznik akné v jedné z nejkritičtějších partií, které na těle máme.

TIP: Nedovolte, aby vám kondicionér nebo šampon během mytí vlasů stékaly po zádech. Složky těchto výrobků mohou totiž přispívat k ucpávání pórů. Mohou za to zejména těžko smývatelné silikony , které jsou součástí složení šamponů a kondicionérů. dimetikon nebo cyklometikon . Během mytí vlasů se mohou velmi snadno dostat na kontury obličeje, záda či hruď, proto byste při mytí vlasů měli zvolit následující postup: nejprve použijte šampon/kondicionér/masku a teprve poté sprchový gel, kterým následně očistíte pokožku těla. Nakonec, po sprše, pokračujte pleťovou rutinou.

10. Nezapomínejte na hydrataci. Akné často vyžaduje „ošetření“ i zevnitř. V tomto směru je účinným lékem obyčejná pitná voda! Ta totiž udržuje naše tělo nejen hydratované, ale kromě toho mu pomáhá i vyplavovat škodlivé toxiny.

TIP: Během dne bychom měli vypít minimálně osm sklenic vody. Postupné snížení problémů s akné se kromě toho projeví iv případě, že sodu či jiné slazené nápoje vyměníte za obyčejnou vodu.

11. K výběru krému na opalování přistupujte zodpovědně. Ochrana pokožky před škodlivým zářením ze slunce je důležitá, zvláště pokud mu vystavujete odhalená záda. Měli byste proto vědět, že k ucpávání pórů může přispívat mastný krém na opalování. Určitě si proto vybírejte výrobky, které neobsahují olej, a tak nejsou pro vaši pokožku příliš zatěžující.
  • produkt

    La Roche-Posay La Roche-Posay Anthelios Dermo-Pediatrics Invisible Shaka Spray SPF 50+

    Heureka

    Chrání pokožku před poškozením vlivem UV záření. Příjemná konzistence. Lehce se roztírá. Nezanechává mastný film. Neucpává póry. Vhodný pro citlivou pleť. Na rozdíl od verze pro dospělé, která obsahuje parfemaci a oktokrylen, je tato dětská verze mnohem šetrnější k pokožce.

    Více o produktu


TIP: Hledejte "Složky podle typu pleti" pod složením produktu na Lakrem a upřednostňujte produkty bez obsahu složek, které nejsou vhodné pro mastnou pleť. V části „špatné pro mastnou pleť“ se budou zobrazovat komedogenní složky , které mají tendenci ucpávat póry a složky, které zbytečně zatěžují mastnou pleť. kokosový olej, kakaové máslo.


Složky dle typu pleti na LaKrem

12. Stravujte se zdravě. Zajisté jste už někdy slyšeli výraz „jste to, co jíte“. A věřte, že je to opravdu pravda! Nezdravá strava může totiž naše tělo ovlivňovat různými způsoby. Pokud proto trpíte sklonem k akné, měli byste vědět, že jeho spouštěčem mohou být určité druhy potravin.

TIP: Trpíte-li sklonem k akné, měli byste se vyhýbat zejména potravinám s vysokým glykemickým indexem, tedy těm, které způsobují rychlý nárůst cukru v krvi. Omezit byste měli příjem bílého pečiva, bílých těstovin, rýže a bílých brambor. Namísto toho byste se měli zaměřit na zdravou a vyváženou stravu s dostatečným obsahem zeleniny, ovoce, semen a bílkovin.

Kdy navštívit dermatologa?

V případě, že začnete s používáním jakýchkoli přípravků ke zmírnění problémů s akné, měli byste být maximálně trpěliví. Za normálních podmínek může totiž trvat i 10 týdnů, než se začnou projevovat jejich účinky . Pokud se však žádný efekt či zlepšení stavu nedostaví ani po tak dlouhé době, určitě byste měli navštívit dermatologa. Ten vám umí kromě léčby pomoci i se zjišťováním příčin a spouštěčů vzniku akné, proto může celý proces léčby podstatně urychlit.
...

Jak může pomoci dermatolog?

Specialista na péči o pleť může ke zlepšení vašeho stavu pomoci předepsáním topických nebo perorálních léků vysloveně určených k léčbě akné. Takové výrobky se na pomoc při léčbě a při prevenci vzniku silného akné pravidelně používají, přesto jsou však dostupné pouze na lékařský předpis. Kromě toho vám váš dermatolog může předepsat i antibiotika k léčbě závažných zánětů souvisejících s cystami a jinými formami závažných akné stavů.

Ať už vás problémy s akné sebevíc trápí, nezapomínejte na to, že tento stav je léčitelný. Většina lidí může úlevu dosáhnout použitím obyčejných domácích procedur, ale pokud je vaše akné silné nebo jsou pupínky velmi velké, určitě neodkládejte návštěvu lékaře. Můžete tak předejít vzniku silných, ale zbytečných kožních problémů, bez kterých je náš život rozhodně krásnější a jednodušší.
name

Alžbeta

Beauty Editor

Zanícená pisatelka, milovnice dobrých knih, vůně ranní kávy, výhledů z kopce a ticha, které léčí. Obdivovatelka velkoleposti neporušené přírody a jejích blahodárných složek, které ráda využívá iv hranicích beauty světa. Okouzlení nachází zejména v tónech přirozené lidské krásy, kterou nejraději obdivuje v kombinaci s vnitřním dobrem.

Zavřít