Hloubkové čištění pleti doma – krok za krokem

nazov
meno
Katarína
Stejně jako vy i vaše pleť potřebuje čas na relaxaci a reset. Hloubkové čištění pleti je klíčová rutina v péči o pleť, která je určena k čištění pórů. Přestože se může zdát, že v domácích podmínkách vyžaduje více času a složitý postup, abyste dosáhli vytouženého cíle, vaše námaha bude stát za to – jde totiž o účinnou proceduru, která funguje na všechny typy pleti vyžadující hloubkové, ale zároveň jemné a šetrné čištění.
Hloubkové čištění pleti doma má kromě čistých pórů i další benefity:
  • čisté póry = čistá pleť , která nepodléhá zánětům, takže hloubkové čištění pleti je prevencí pupínků či akné
  • čištění pleti se správnými produkty redukuje tvorbu mazu a odstraňuje přebytečný maz
  • podporuje hydrataci a zvlhčení pokožky
  • odstraňuje nečistoty a prachové částice
  • odstraňuje odumřelé buňky na pokožce
  • jde o exfoliaci pleti, takže důsledkem hloubkového čištění pleti může být i omlazení pleti a zdravá a zářivá pleť

Postup hloubkového čištění pleti doma krok za krokem

Nezabere více než 20 minut, ale jeho intenzita a účinek opravdu stojí za to. Nic nepřežeňte ani nepodceňte. Kosmetika na rozšířené póry , která vám pomůže při hloubkovém čištění pleti, je také důležitým faktorem úspěchu procedury. Postup hloubkového čištění má 6 kroků:

1. Důkladné vyčištění pleti, tzv. double cleansing

Domácí čištění pleti začněte dvoukrokovým čištěním. V prvním kroku použijte balzám nebo olej, ve druhém kroku zase gel nebo emulzi. Samotné čištění obličeje si můžete zpříjemnit masáží bříšky prstů. Zde jsou naše produktové redakční tipy:

1. krok:

Marina Miracle Sweet & Creamy Oil Cleanser : Jemný čistící olej, který se při aplikaci mění na mlíčko, které vůbec nepění, ale v prvním kroku perfektně vyčistí pleť i od voděodolného make-upu. Obsahuje probiotické složky a různé druhy olejů, které zanechají pleť jemnou, jakoby nakrémovanou, bez náznaku suchosti. Výborná volba i pro citlivou či problematickou pleť.

Heimish All Clean Balm : Odličovací a čistící balzám, korejský bestseller, který má výbornou konzistenci. Příjemně se roztírá a bez námahy se smyje. Beze zbytku odlíčí make-up, nepálí v očích a pleť je po něm hydratovaná a hebká. Jelikož obsahuje několik vonných složek, není vhodný pro citlivou pleť.

Více produktových tipů na první krok v double cleansingu naleznete zde .

2. krok:

Geek & Gorgeous Jelly Joker Low pH Gentle Cleanser : Jemný čistící gel s nízkým pH je ideální volbou ve druhém kroku, pokud máte jakýkoli typ pleti. Má bohatou texturu gelu, která zbaví pokožku nečistot bez zbytečné vysoušení nebo narušení ochranné kožní bariéry. Neobsahuje žádné dráždivé složky a vzhledem ke kvalitě a objemu tuby má výbornou cenu.

CeraVe Hydrating Cleanser for Normal to Dry Skin : Čistící emulze pro normální až suchou pleť, kterou koupíte téměř v každé lékárně, obsahuje několik hydratačních složek – ceramidy, glycerin či kyselinu hyaluronovou. Díky nim je pleť po čištění vláčná a hydratovaná. Tento čistič ocení také lidé s mastnou či problematickou pletí – máme to vyzkoušeno na vlastní kůži. Pokud však chcete zkusit jiný druh, nastudujte si náš velký přehled CeraVe čističů zde .

Více produktových tipů na druhý krok v double cleansingu naleznete zde .

3. Napařování

Napařování pleti může pomoci uvolnit nečistoty a špínu z vašich pórů a dokonce umožnit, aby produkty, které následně aplikujete, pronikly hlouběji do pórů. Toto jsou další výhody napařování:
  • podporuje hydrataci pokožky
  • uvolňuje přebytečný maz z pokožky, čímž zabraňuje množení bakterií, a tak předchází tvorbě akné a černých teček
  • zvyšuje elasticitu pleti
  • pomáhá při produkci kolagenu
  • podporuje cirkulaci krve
  • jde o uklidňující relaxační proceduru
  • je to cenově dostupné
Postup napařování: Nejprve převařte trochu vody, nalijte ji do misky a nakloňte se nad ní ne déle než na 10 minut. Hlavu si přikryjte ručníkem, aby se vytvořil stan, který dokáže zachytit horkou vlhkost, a zavřete oči.

Pozor! Trpíte-li rozaceí či ekzémem, teplo a pára mohou vyvolat zarudnutí pokožky, takže v případě, že máte citlivou pleť a sklony k zarudnutí, raději se vyhněte napařování.

4. Exfoliace

Chemická exfoliace pomocí BHA kyselin pomůže odstranit odumřelé buňky pokožky , které se nacházejí v pórech. Nejznámější BHA, kyselina salicylová , může mít formu toneru nebo pleťové vody (někdy ji najdete iv čistících prostředcích). Produktové tipy na chemické peelingy (nejen) pro začátečníky naleznete v našem toplistu nejúčinnějších chemických peelingů na doma .

Díky kyselině salicylové nikdy nebylo čištění pórů doma jednodušší a efektivnější. Dávejte si však pozor, abyste to s exfoliací nepřehnali a nezpůsobili si podráždění.

5. Nanesení jílové čistící masky

Jelikož ve třetím kroku jste dostali ven z pórů nečistoty, nyní je na řadě jílová maska, která může pleti pomoci zbavit se všech zbytků nečistot , které jste v předchozím kroku uvolnili. Po nanesení masky počkejte asi 5 – 10 minut a poté ji smyjte vlažnou vodou. Výsledkem by měla být zvláčněná a čistá pleť připravená k hydratační péči o pleť.

Produktový tip:

Řešením, díky kterému ušetříte peníze, je koupě produktu 2 v 1. Vyzkoušejte bahenní masku The Ordinary Salicylic Acid 2% Masque , která kombinuje 2% kyselinu salicylovou, rostlinné uhlí, bahno a skvalán, takže hloubkové čištění proběhne v jednom kroku.

6. Bonus: ultrazvukový čistič

Toto kovové zařízení pomocí vysoké frekvence, pouze prostřednictvím ultrazvukových vln uvolňuje póry a čistí pokožku . Jedná se o jednu z nejšetrnějších forem exfoliace, ale není tak jemný, abyste jej mohli používat denně. Zkuste zefektivnit hloubkové čištění pleti doma pomocí ultrazvukového čističe a uvidíte, jak vaše pokožka zareaguje .

7. Hydratace a výživa

V závěru hloubkového čištění pleti nemůže chybět doplňková výživa a hydratace. Vsaďte na krémy, které jsou skvělé pro obnovu poškozené kožní bariéry – ve složení hledejte ceramidy, extrakty z rostliny Centella asiatica , betaglukan, pantenol, kyselinu hyaluronovou, skvalán, jojobový olej, glycerin, niacinamid či peptidy . Toplist nejlepších krémů s ceramidy naleznete zde .

A co manuální čištění pleti?

Manuální, neboli ruční čištění pleti představuje vytlačování pupínků, které může i nemusí být pro pleť prospěšné. Existují totiž postupy vytlačování vyrážek, které jsou správné a které ne. Nejrozumnější je obrátit se na kvalifikovanou kosmetičku, ale pokud se do toho chcete pustit sami, nastudujte si náš článek o vytlačování akné , kde uvádíme krok za krokem postup, jak se šetrně zbavit:
  • pupínků s bílými hlavičkami
  • černých teček
Nechybí ani produktové tipy a pár rad, čemuž se při manuálním čištění pleti je třeba vyhnout, aby komedony na tváři neměly šanci.

Jak často je třeba absolvovat hloubkové čištění pleti?

Odborníci doporučují hloubkové čištění pleti maximálně jednou za měsíc nebo každých 4-6 týdnů – vždy se řiďte stavem vaší pleti.

Tomuto se raději vyhněte:
  1. Slupovací masky a náplasti na černé tečky – jsou tvořeny materiálem připomínajícím látku, která má na jedné straně silné lepidlo vážící na sebe kožní maz z pórů, čímž odstraňuje černé tečky. Náplasti však nepředstavují trvalé řešení problémů s uhrami na obličeji a zároveň jsou nevhodné pro lidi s citlivou pokožkou.
  2. Vakuový čistič pleti – už jsme o něm psali a zjistili jsme, že spíše jde o reklamní bublinu, nikoli o zázrak, který zbaví vaše póry nečistot. Tento přístroj na čištění pleti představuje více rizik než výhod a mezi nejhorší vedlejší jevy při jeho používání patří mikrotrhliny na kůži a zhoršení stavu kožních onemocnění, jelikož při odsávání se používá podtlak.
  3. Čistící kartáče – možná to vypadá, že s nimi budete mít pocit hloubkově vyčištěné pleti, ale citlivá a tenčí pokožka může reagovat zánětem a podrážděním. Kromě toho nejsou příliš hygienické, protože jejich hlavice se nemění po každém použití a zachycují se v ní bakterie, které se mohou množit.
  4. Soda bikarbona – zdravá pokožka je mírně kyselá, takže soda bikarbona, která je zásaditá, může narušit přirozené bakterie na povrchu kůže, které pomáhají předcházet infekcím a akné. Zároveň může způsobit podráždění.
  5. Drsné exfolianty (například ze skořápek meruněk, vlašských ořechů atd.) – jsou až příliš abrazivní pro jemnou pokožku obličeje, dokonce mohou způsobit mikrotrhliny na obličeji, což může vést k infekci a celkovému podráždění pleti.

Hloubkové čištění pleti v salonu – jaký je rozdíl?

Pokud si netroufáte na hloubkové čištění pleti doma, můžete se svěřit do rukou profesionálů a dopřát si „beauty“ chvilku pro sebe. V salonech jsou v nabídce různé způsoby čištění pleti a navíc se o ni umí postarat pomocí různých efektivních přístrojů, které mohou používat pouze odborníci, nikoli laik . Ceny se pohybují od 30 € za základní ošetření až do 200 € za ošetření pomocí přístrojů. Mezi nejčastější způsoby hloubkového čištění pleti patří:
  • manuální čištění pleti – profesionální alternativa k domácímu manuálnímu čištění pleti
  • diamantová mikrodermabraze – alternativa klasického peelingu, která zbaví svrchní vrstvu pokožky odumřelých buněk a jiných nečistot, navíc stimuluje produkci kolagenových vláken, díky čemuž je pokožka zřetelně regenerována
  • ultrazvukové čištění (kavitace) – je založena na působení ultrazvuku, který čistí pleť a stimuluje produkci kolagenových vláken a elastinu
  • chemický peeling – jedná se o intenzivní ošetření pomocí AHA a BHA kyselin s přihlédnutím k potřebám a stavu pokožky
  • laserový peeling – jde o jednu z nejintenzivnějších kúr na čištění obličeje a efektem ošetření je resurfacing pokožky a eliminace černých teček, ekzémů a jiných problémů kůže. Ošetření nejen redukuje rozšířené póry, ale zabraňuje také opětovnému výskytu akné a černých teček. Jedná se o bezpečné a neinvazivní ošetření.
Věříme, že jsme vám přinesli několik užitečných tipů, jak se pustit do hloubkového čištění pleti v pohodlí domova. Zapomeňte na mýty o pórech a soustřeďte se na osvědčené a odborníky odebrané postupy. Pokud si na hloubkové čištění doma netroufáte, svěřte se do rukou profesionála. Za takovou intenzivní péči vám pokožka jistě poděkuje zdravým vzhledem.
name

Katarína

Senior Beauty Content Creator and Editor

Jsem jazyková redaktorka s vášní pro psaní. Miluji sychravé dny s čajem v ruce – to je mé nejplodnější tvůrčí období. Jsem něco, co v češtině nedokážu korektně pojmenovat – kosmetikoholička se smyslem pro udržitelnost? Uznávám, takové slovo neexistuje, ale myslím, že jí jsem. Vyžívám se ve vrstvení kosmetiky, líbí se mi pocit, když kosmetika dělá to, co od ní očekávám (a ještě něco navíc). Den si neumím představit bez SPF a kyseliny azelaové (neboli rozacea).

Zavřít